top of page

Ц

ЦИТАДЕЛЬНА ВУЛИЦЯ

вул. в Печерському районі

Цитадельна – старовинна вулиця Печерська, прокладена на початку XVIII ст. в процесі зведення першого Арсеналу. Вулиця здавна проходила поміж валів та украплень Київсько-Печерської фортеці. Назву дістала від центральної споруди фортеці – цитаделі.  Цитадель, яка розташована неподалік від однойменної вулиці,  споруджена у 1783-1803 роках у стилі пізнього класицизму, вирізняється величчю та простотою. Двоповерхова, прямокутна з внутрішнім двориком та підвалом.   На вулиці збереглися також два цінні фрагменти украплення – Васильківська равелінна брама, арковий проїзд якої використовується нині як склад,  та казарми військово-сирітського відділення.

  • Напередодні війни з наполеонівською Францією, коли  Київська фортеця була доведена до бойового стану, її залога становила 20 тис. осіб, а озброєння — 333 гармати, що давало змогу витримати облогу протягом 8 місяців. Згодом Київ втрачає значення прикордонного пункту та статус фортеці.​

  • Будівництво фортеці завдало великої шкоди населенню Печерського містечка, де жили міщани — піддані Лаври. Їх виселили з цитаделі й влаштували там казарми. На  території  знищили 955 дворів. Натомість людям давали землю в середмісті, на Старокиївській горі, де почалася активна розбудова і формування нового центру міста.

- Відшукай пам’ятний знак Київської фортеці. Спробуй обіти її по периметру! Маємо нагороду за цікавий звіт…

bottom of page