top of page

З

ЗАСНОВНИКИ 

Адреса: Набережна, неподалік Метро «Дніпро»

Пам’ятний знак засновникам Києва – це своєрідна візитівка міста і символізує його древню історію. Споруджений у 1982 році до 1500-річчя міста. І хоча Київ заснований набагато раніше, а ця дата фактично вигадана радянськими істориками, кияни прийняли і полюбили пам’ятник. Сюди після одруження приїздять молодята, щоб спробувати на щастя закинути в човен свій весільний букет. Скульптурна композиція являє собою туру, на якій до берега пристали легендарні засновники міста – брати Кий, Щек і Хорив та їхня сестра Либідь.

  • Офіційна назва «Летюча Либідь» залишилася як згадку про маленьку ладдю колись подаровану радянському керманичу Леоніду Брежнєву. Після схвалення її автор, скульптор Василь Бородай, пропонував встановити знак на пілоні Московського мосту. Врешті композиція знайшла своє місце на набережній.

  • На думку сучасних дослідників, Щек та Хорив на противагу реальному Кию – це вигадані персонажі. Їхні імена з’являються в літописах та легендах задля надання сакральності заснуванню столиці.  Як аналог Рус, Чех і Лях – фундатори Польської держави та інші. 

  • Композиція виконана з бетону з мідним оковом і встановлена на гранітному постаменті. Навколо облаштовано фонтан.

  • У 2001 році на Мадані Незалежності з’явився ще один пам’ятник засновникам з аналогічним сюжетом.

- Знайди фрагмент пам’ятника на українських гривнях. Що ти знаєш про цей образ? За гарну розповідь – приз!

bottom of page