top of page

Ш

ШВЕЙК 

Площа Івана Франка, 3

«Швейк» —пам’ятник відомому актору, режисеру Гнату Юрі. На ньому він зображений в ролі свого улюбленого персонажа – бравого вояка Швейка. Виставу за романом чеського гумориста Ярослава Гашека поставили в театрі імені Івана Франка ще у 1928 році і вона  користувалася шаленим успіхом. Але, окрім іншого, це також пам’ятник самому культовому персонажу, який вперше з’явився на світ у Києві!

Маловідомий факт, що письменник Ярослав Гашек опинився у Києві в часи Першої світової війни. Журналіст та редактор газети  за непочтивість до вищого офіцерського чину потрапляє у гарнізонну в’язницю. Саме там за 11 днів Гашек пише повість «Бравий солдат Швейк у полоні», яка і стала прототипом великого роману.

  • У творчому доробку Гната Юри — 200 постановок і 100 ролей української та світової класики. Актор не лише працював у театрі Франка, але й тривалий час керував ним. Мешкав також неподалік - на вул. Ольгинській, 2/1.

  • У пам’ятника є прикмета: якщо потерти бляху на ремені Швейка, буде удача.

  • Повість «Бравий солдат Швейк у полоні» виходить у 1917 р. в Києві в друкарні «Чехословаччина». Нині збереглося лише два екземпляри видання.  Редакція містилася на вулиці Ярославів вал. Поряд була і кав’ярня «Біля Золотих воріт», в якій Гашек побився з офіцером і був арештований.

Не щастить останнім часом? Потріть бляху на ремені Швейка. Якщо попередній пункт не  подіяв, прочитайте «Пригоди бравого вояка Швейка». Добрий гумор точно покращить настрій.

bottom of page