top of page

С

СОФІЯ КИЇВСЬКА

Вул. Володимирська, 24

Софія Київська – унікальний, один з найдревніших храмів часів Київської Русі. За однією з версій, закладений князем Ярославом Мудрим у 1017 році. Має найбільшу в світі збережену площу древніх фресок та рідкісні смальтові мозаїки. Вважають, що 40 майстрів та 80 помічників могли звести його за 2 – 2, 5 років. Впродовж століть храм неодноразово грабували та руйнували. Первинно він мав характерну візантійську купольну структуру і зараз  на фасаді бачимо фрагменти древньої кладки. Нинішній вигляд Софії – данина пізнішій бароковій традиції. Храм входить до списку 100 чудес світу і охороняється ЮНЕСКО. Нині тут історико-культурний заповідник.

  • В центрі храму 6-метрова мозаїка Оранта. Вона зображує Святу Діву Марію, що молиться. Образ викладено кам’яними та скляними пластинками 177 відтінків. Секрет такої мозаїки (смальти) сучасні вчені так і не розгадали. Загалом тут 260 м2 мозаїк, 3 000 м2 фресок і понад 300 древніх графіті.

  • Софія Київська служила також некрополем, родовою княжою усипальницею. Тут зберігається Саркофаг Ярослава Мудрого. Існує версія, що легендарна бібліотека князя і досі замурована у підвалинах храму.​

  • Навколо Софіївського собору знаходяться монастирські будівлі 17 століття, виконані в стилі українського бароко. Серед них домінує дзвіниця, споруджена коштом гетьмана Івана Мазепи. Чотири яруси звужуються догори і увінчані позолоченою банею. Тут встановлено дзвони-корельйони. Цікаво, що янголи на порталах виліплені в образах козаків у підперезаних жупанах.

- Відвідай музеї на території заповідника. Враження опиши в одному реченні. Найцікавіше отримає від нас відзнаку!

bottom of page