top of page

Є

ЄВБАЗ

площа Перемоги

Євбаз або єврейський базар – старовинна звичаєва назва торговельної площі, нині площі Перемоги. Майже сто років, аж до середини 20 століття, тут був найбільший торговельний центр Києва. Прикметно, що і в часи формування площі офіційна назва була іншою – Галицька. Єврейська община отримала право торгувати тут в певні дні тижня,  і звідси з’явилася назва. Ціни тут були помірними, а атмосфера доброзичливою й жартівливою. Євбаз допомагав вижити киянам в скрутні часи революцій та воєн, оскільки тут діяв міновий ринок, так звана товкучка. Нині про ті часи нагадує колоритна стара цегляна забудова у прилеглих вуличках.

  • Ринок закрили і знесли в 1950 році, в центрі спорудили цирк. Торговельне призначення площі проявилося в спорудженні радянського торгового центру «Україна», який нині модернізовано.​

  • Нині площа Перемоги має в центрі іншу домінанту – 40-метровий обеліск місту-герою Києву. Його встановили після реконструкції площі в 1982 році. До речі, в рекордно короткі строки – один місяць. Щоб подивитися, як стела впишеться в архітектурний ансамбль, спочатку спорудили … фанерний макет.

- Спробуйте відшукати київські топоніми, які міцно вкорінилися в пам’яті киян. За ваше розслідування Живе місто має призи!

bottom of page