ТАКОГО КИЇВ ЩЕ НЕ БАЧИВ? ТРИ НАЙБІЛЬШІ ЕПІДЕМІЇ ЛЮДСТВА В СТОЛИЦІ

А може не варто панікувати «МИ ВСІ ПОМРЕЕЕЕМО». За тисячолітню історію Київ переніс щонайменше з десяток епідемій. Чума, іспанка, холера… Та, врешті-решт, епідемія СНІДу. Отож, як би нам не було лячно і стрьомно, вірю, що і цю епідемію ми таки переживем. А поки давайте трохи заб‘ємо на закони фізики і погуляємо крізь часи.


Перша епідемія чуми, якщо вірити літописам, захопила Київ у 1375 році. Звичайно, тоді люди вважали, що це кара Господня за усі смертні і несмертні гріхи, тож лікування було відповідне. Лягти і змиритися з ситуацією. Зараза ширилася, як мікроби по маршрутці. Та прийшла зима і морози трохи підморозили напасть. Вибачте за тавтологію.У 16 столітті чума шириться Європою. А Україна, як ми пам‘ятаємо, її невід‘ємна частина. Тоді людей померло дуже багато. Усі церкви, монастирі, храми днями і ночами правили служби за спасіння. Та у натовпі хвороба ширилась ще швидше. Від чого з‘являється чума і як з нею боротися тоді ніхто не знав. На Заході вже тоді спалювали будинки померлих і ховали тіла подалі від житла. У нас такого ще не робили. Заможних киян, як і раніше, відспівували і ховали біля Києво-Печерської лаври. Їх одяг доношували родичі. Таким чином вмирали сім‘ями, безлюдніли цілі хутори і села. Чума підкосила ченців лаври, які займались похоронами. На щастя, епідемія так само швидко згасла, як і почалась.
Але масовий голод, бідність, антисанітарія так і приваблювала «чорну смерть». У 1770 році спалахнула, мабуть, найбільша епідемія хвороби в Києві, яку люди прозвали «чумою на Подолі». Напевно, не варто пояснювати, який саме район постраждав найбільше? Цього разу влада активно боролася з мором. Район оточили солдати, які не випускали нікого у місто, контактних людей відправляли на карантин на Труханів острів, трупи вивозили за місто, заражених клали у лазарети. Один з таких був у Кловському палаці... Звичайно, варто було б спалити будинки хворих, але побоялися пожежі. Не постраждали тоді лише ченці Михайлівського монастиря, адже з першого дня епідемії вони самоізолювались у стінах святині. І дуже правильно зробили, адже в того року вмерло кілька тисяч киян.


Страшніше за хворобу можуть бути лише чутки та паніка. Так у 1907 році, коли Київ охопила епідемія холери, містом поширилася чутка, буцімто заразу розносят