top of page
прапор.jpg

ТОП-5 ПРО НЕЗАЛЕЖНІСТЬ

Наш Живий словник Незалежності має 30 слів - це найважливіші події, які траплялися в Україні.. Найкраще про них розкажуть очевидці! А ми додамо 5 цікавих фактів про кожен рік Незалежності :)

1991.jpg

1991
прапор

 1. 24 серпня на позачерговій сесії ВРУ прийнято Постанову та Акт проголошення незалежності України, затверджені конституційною більшістю, — Україна стала незалежною державою з неподільною та недоторканою територією, на якій чинними є тільки власні Конституція, закони та постанови уряду. За період 1991 року незалежність країни визнають 74 держави. 

 2. Наш прапор урочисто внесли в сесійну залу Верховної Ради, де народні обранці драматично голосували за проголошення Незалежності. Саме з цим стягом українці стояли на барикадах біля Білого Дому в Москві під час Серпневого путчу. 

 3. Всеукраїнський референдум 1 грудня. Бюлетень містив текст Акту проголошення Незалежності та вирішальне  питання: «Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?». Заповітній відповідь «Так, підтверджую» надали перевагу 90,32% українців. 

 4. 1 вересня офіційно розпочалася президентська кампанія. Висувалися партії, громадські рухи та трудові колективи. І самовисуванці! Третина з них — пенсіонери та безробітні. До виборів дійшли 6 кандидатів. Леонід Кравчук (від самовисуванців) здобув першість, зібравши 61,5% голосів. На інавгурації Президент присягав на радянській Конституції, а поруч був Акт проголошення Незалежності. 

 5. 30 серпня президія Верховної Ради України заборонила діяльність КПУ на підставі висновків Тимчасової комісії: керівництво компартії України сприяло замовникам антидемократичного Серпневого путчу. 

1991-0.jpg

СПОГАДИ ОЛЕСЯ ШЕВЧЕНКА,
народного депутата 1-го скликання

«Уже десь під закінчення сесійного дня проголосували, якщо не помиляюся, 354 чи 355 голосів було «за», конституційна більшість. Це важко передати, що в наших душах робилося, але ми здобули цю перемогу. Одразу після цього були прийняті дуже важливі постанови Верховної Ради. Це постанова про департизацію всіх державних структур і засобів масової інформації (радіо і телебачення). Була прийнята постанова про опечатування документів й архівів усіх партійних органів комуністичної партії у Києві й по всій Україні. Після Романа Лубківського взяв слово В’ячеслав Чорновіл, і обидва внесли пропозицію. Сказали: «Знаєте, шановні депутати, от зараз люди принесли під Верховну Раду той прапор, з яким на танку стояли захисники демократичних сил у Москві під час путчу ГКЧП. Є така
пропозиція, щоб цей прапор занести в сесійну залу Верховної Ради». І коли повторив цю пропозицію Лубківського В’ячеслав Чорновіл, керівництво Верховної Ради погодилося. За це не голосували. Воно не потребувало голосування, тому що це було логічно. Велика національна справа зроблена! І це як акт завершення цієї справи. Цей прапор».

1992копія.jpg

1992
валюта

 1. За Указом президента від 13 листопада забороняється платити російськими рублями. Настає зоряний час купонокарбованців — першої української валюти. Правда, тимчасової. Встановлюють обмінний курс: 1,45 карбованця за 1 рубль. 

 2. 15 січня Верховна Рада затверджує музичну редакцію Державного Гімну, це знаходить відображення в Конституції України. А 28 січня затверджують Прапор — невіддільний символ України, як і Гімн.

 3. Візуалізують державність малим гербом. За результатами конкурсу на створення герба, перемагає проєкт художника Івана Турецького та історика-геральдиста Андрія Гречила — золотистий тризуб на тлі синього щита. Малий герб затверджують 19 лютого.

 4. «Є межа у печалі, але тривога не має межі» — цим слоганом, написаним латиною, починається експозиція Національного музею «Чорнобиль». Його відкривають у символічній будівлі Пожежної каланчі у Києві. Саме тут у 1986 році містилося Подільське пожежне депо, силами якого боролося з пожежею на ЧАЕС. 

 5. З 1 грудня 1992 офіційно запрацював домен «UA», аби нас впізнавали в мережі Інтернет. 

СПОГАДИ АЛЛИ КОВТУН,
журналістки, авторки книги "Сальто великих грошей"

«У 92-му році, я думаю, не обійшлось без втручання ФСБ. У Національному банку помінялося три керівники за рік. Це занадто багато. Жоден із них не встиг нічого ще зробити. Національна валюта, купонокарбованець, ішов по лінії інфляції. Встановили верстати, друкували, друкували, і цей станок гнав ну настільки швидко, що за ним не встигали ціни. Гроші знецінювалися дуже швидко. Само собою, що якимось чином, щоб зберегти свої заощадження, люди хапали іноземну валюту, долар. У 92-му році долар ходив майже так само, як карбованець. Це було страшенною помилкою, інфляція зростала. Без валюти немає держави. Національна валюта (назви її гривня, карбованець чи будь-що), якщо її немає, тобто немає грошової національної одиниці, — немає держави. Бо це означає, що емісійний центр в іншій державі, і вона не управляє своєю ні інфляцією, ні економічними
процесами, вона не може дати програму розвитку будь-якої галузі. Гривня — це айсберг нашої економіки. Любити свою валюту — це значить платити податки, це значить не давати хабарів, бо все наскільки зав’язано,
що врешті-решт воно випливе десь там і вдарить десь з іншого боку більш болюче. Тому навіть намагатися прибирати в своєму домі, банально, але так, усе оце — любити якраз свою валюту. Як любити себе».

1993.jpg

1993
страйк

 1. Ціна рятівної напівкопченої ковбаси сягає 20 тисяч карбованців за кілограм. А зарплата пересічного шахтаря— від 120 до 180 тисяч. Це призводить до найбільшого страйку за всю історію України, що 7 червня охопив ледь не всі регіони. Протестувальники мають ще й політичні вимоги: регіональна самостійність, відновлення зв’язків з Росією, референдум про довіру президенту та референдум про довіру радам усіх рівнів. 

 2. «Алло, Іване» — з цих слів починається ера мобільного зв’язку в Україні. Президент Леонід Кравчук телефонує до Посла України в Німеччині Івана Піскова. Говорять всього 40 секунд.

 3. Величезна команда кінематографістів створює серіал «Невідома Україна. Нариси нашої історії» — 108 серій по 15 хвилин кожна. За задумом творців, стрічка з унікальними свідченнями, рідкісними документами та світлинами мала транслюватися на великих каналах. Аби народ, що обрав Незалежність, дізнався про ретельно приховану радянським режимом справжню історію. Проте влада боїться транслювати проєкт… Серіал поки тримають в архівах.

 4. Починається масова приватизація. Відбувається роздача безплатного майна через сертифікати та дозволяється оренда з викупом. 

 5. Уряд Леоніда Кучми йде у відставку. 21 вересня парламент звільняє Леоніда Кучму від обов’язків прем’єр-міністра, і той фактично стає неформальним лідером опозиції.

СПОГАДИ ОЛЕКСАНДРА РАДЧЕНКА,
журналіста, який висвітлював події

«Якщо говорити про шахтарські страйки, то абсолютно можна спокійно провести аналогію з боротьбою за Незалежність. Бо страйк — це була і незалежність, і воля, й гідність, і національна свідомість. Тому що ми
тоді відчували себе українцями. Як би там не було. Ми вже не відчували тоді себе радянськими людьми. І тоді вже всі хотіли забути це рабське радянське минуле. Ми хотіли жити в Україні.От шахтарі завжди були проти цього радянського минулого. Вони багато життів поклали за те, щоб жити вільно й незалежно. Й вони починали
цю війну за незалежність. З 1989 року. І п’ять років вони воювали за цю незалежність. На Донбасі страйки взагалі почалися від того, що шахтарям зменшили видачу господарського мила, щоб помитися в бані після роботи. А вони ж ходять там як чортяки — чорні просто. І це було от таким першим поштовхом. Це почалося взагалі 1989 року. Вперше, коли раптом піднялися всі шахтарі. І це було таке піднесення, такий кайф, адреналін, що ми всі божеволіли: як це? Донбас піднявся, підняв голос!».

1994!.jpg

1994
перше золото

 1. Україна виступає на Олімпійських іграх 1994 під власним прапором. Перше незалежне золото здобуває 16-річна фігуристка Оксана Баюл. Попри травму, вона виходить на лід — і перемагає!

 2. 31 липня Сергій Бубка сімнадцятий раз поспіль на атлетичних змаганнях в італійському Селестьєре стрибає на висоту 6 метрів 14 сантиметрів і б’є рекорд! Цим він завершує свою спортивну кар’єру.

 3. Верховна Рада призначає дострокові президентські вибори на 26 червня. У другому турі перемагає Леонід Кучма, котрий набирає 52, 15% голосів.

 4. 1994  — рік прощання з атомною зброєю.  16 листопада  Україна  приєднується до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Країна вимушено позбувається третього в світі за потужністю ядерного арсеналу.

 5. У березні на репетицію до маловідомого львівського гурту «Клан тиші» приходить 19-річний студент, який вивчав теоретичну фізику. Це Святослав Вакарчук. Починається історія гурту «Океан Ельзи», який грає суміш попмузики та ліричного року.

гутцайт.jpg

СПОГАДИ ВАДИМА ГУТЦАЙТА,
міністра молоді та спорту України

«Від першої олімпіади за участі незалежної України, від нашого першого золота у 1994 і донині – це величезний шлях, сповнений перемог і поразок. І ось остання олімпіада – 19 медалей. Я вважаю, що всі, хто був на
Олімпійських іграх, хто вболівав за нас, розуміють, що це реальний успіх. Це коли ми приїжджаємо і лунає Гімн України... Шквал реакцій, підтримки, повідомлень звідусіль. Золото – це непросто. На нашій останній Олімпіаді,
на жаль, не було стільки золота, як ми очікували. Але це ж Олімпіада! Який тиск на спортсмена, як вони хвилювалися, як змагалися. Спорт об’єднує. Коли наші спортсмени перемагають, ми бачимо, як об’єднується нація.  Я не робив ставки на когось, ми робили ставку на кожного спортсмена, бо всі їдуть на Олімпійські ігри перемагати. Я йшов до своєї золотої медалі 10-15 років. Ця медаль важить моє життя. Це моя ціль, мої величезні зусилля. Це з дитинства – тренування, тренування. Ти все присвячуєш
спорту. Моя наступна вершина – багато чого змінити в спортивній сфері держави. Є велике бажання і ціль побудувати більше спортивних об’єктів, палаців, майданчиків. А ще, щоб наші спортсмени мали кращі умови для
підготовки до змагань, щоб тренери отримали більше грошей за їхній труд. Щоб було багато українських перемог і золота. Золота також!».

1995.jpg

1995
Крим

 1. У березні скасовують посаду Президента Криму. Офіційна причина — приведення Конституції і законів АР Крим у відповідність українським. Крим офіційно отримує статус автономії.

 2. «Чорний вівторок» 18 серпня. Помирає Патріарх Володимир. Силовики намагається не допустити гідного вшанування діяча. Влада пропонує поховати патріарха як світську персону на Байковому кладовищі. Але віряни УПЦ КП вирушають до Софії Київської. Счиняється протистояння, але прах достойника таки упокоюється перед собором, на площі. 

 3. Україна стає членом організації Ради Європи, цим починається її велике повернення в європейську сім’ю. 

 4. Київ за 1 британський фунт викуповує антарктичну станцію «Фарадей». Британія прийняла таке рішення, враховуючи заслуги України в наукових дослідженнях. 20 липня відбувається Міждержавна угода та Меморандум про передачу станції.

 5. На українських телеекранах виходить перший український хіт-парад «Територія А» з Анжелікою Рудницькою. Глядачі голосують за улюблених виконавців. Листи надходять мішками. За короткий термін програма стає культовою. В ефір повертається Незалежна пісня рідною мовою.

1995 (1).jpg

СПОГАДИ АХТЕМА СЕІТАБЛАЄВА,
актора кримськотатарського походження

«Мені здається, що в кожного, хто любить Крим, є свій Крим. Для когось він в ароматі лаванди влітку спекотному. У вітрі, який доносить до тебе цей аромат лаванди, трохи змішаний з пилом, але ти розумієш, що цей густий аромат, який ні з чим не сплутаєш, це аромат твоєї Батьківщини. І що це не пил, а це атоми твоєї землі, які так само тебе зустрічають і підкреслюють свою спорідненість з тобою, що власне летить до тебе. Для мене це так само й узбережжя моря. Це й кава, яка зроблена руками моєї мами... це мої діти... це мої
родичі. Це кримськотатарське весілля, на якому святкують не тільки родини нареченого та нареченої, але й всі сусіди... всі! Різноманітних національностей. Це музика до ранку. Це чаїри, на яких зрощують сад. І в тому числі мій друг біля Судака, це мала батьківщина моєї мами. І це краєвиди якраз на бухту, маленьку бухту Судака, зовсім маленьку бухту в Капсихор, який за Радянського Союзу був перейменований на Морське. Одним словом, це емоції, із, можливо, дуже кінематографічними картинками. Але це те, що мене тримає. Це те, в що я вірю. Це те, що мене гріє. Це те, заради чого я буду намагатися робити на своєму місці все, щоб воно дійсно де-факто стало можливим: обійняти, почути й відчути».

1996_конституція.jpg

1996
Конституція

 1. Відбувається затвердження Конституції. Статті основного закону парламентарії приймають впродовж майже доби.  Конституційна ніч видалася продуктивною: о 9:18 ранку 315-ма голосами народних депутатів Конституцію ухвалили! 

 2. Президент підписує Указ «Про грошову реформу в Україні», відповідно до якого вводиться в обіг гривня — національна валюта України та її сота частина — копійка.

 3. 10 липня обирають наймолодшого очільника уряду. Прем’єром стає 43-річний Павло Лазаренко. На посаді він протримався рік, з кризи країну так і не вивів. Соціально-економічне становище погіршується... Лазаренко йде у відставку «за станом здоров’я».

 4. Леонід Кучма за часів виборів мовив із російського телеканалу  ОРТ.  Але для того, щоб «збалансувати» український ефір президент створює «Інтер». На каналі частково транслюють російські передачі, міксуючи їх з українськими посилами.  

 5. Революція в літературному житті Незалежної України: виходить друком перший феміністичний роман сучасної української літератури Оксани Забужко «Польові дослідження з українського сексу», що стає бестселером. Двічі екранізований, перекладений 12-ма мовами.

1996- Ігор Осташ-3.jpg

СПОГАДИ ІГОРЯ ОСТАША,
повноважного Посла України в Лівані

«Тоді ми були молоді й натхненні. Тоді ми були романтиками у політиці, й готові були не одну безсонну ніч віддати на вівтар нової Конституції. При цьому відчували величезну відповідальність, бо розуміли, що міг пройти
інший сценарій узурпації влади. Сьогодні переглядаю підписи моїх побратимів — народних депутатів, які виконали ту велику історичну місію — подарували Основний закон нашій державі, й тим самим уконституювали її існування на довгі (сподіваюсь, вічні) часи. І бачу на цій голубенькій книжечці першого тексту Конституції, яку отримали депутати перед голосуванням, підписи тих, кого, на жаль, вже немає з нами: Михайла Сироти, Віктора Мусіяки, Олександра Ємця, Антона Бутейка, Юрія Оробця, Володимира Яворівського та багатьох інших. Десь
там далеко вони сьогодні разом з нами. Я вірив у нашу перемогу, і ще звечора купив у парламентському буфеті
пляшку «Шампанського», яка мала «вистрілити» наступного ранку. Так і сталося, й на табло була 9 год. 20 хв. Сьогодні це може і не в тренді, але тоді всі друзі «пригубили» ігристого, включно з Михайлом Сиротою. Тоді цей ковток після ночі несамовитої напруги трохи розпружив нас, аж до сліз. Це було народження чогось дуже великого, визначного, і за це не гріх було зробити цей ковток».

1997копія.jpg

1997
Космонавт

 1. 19 листопада із Космічного центру Кеннеді стартує шатл Columbia з міжнародною командою астронавтів. Серед них є українець, який мріяв про цей політ 36 років — Леонід Каденюк. Він бере із собою герб та прапор. Завдяки йому в Космосі лунає гімн Незалежної України. Ідеологічна місія виконана! Та є ще одна — наукова. Каденюк працює вченим-біологом: досліджує, як невагомість впливає на рослини. Політ триває 15 діб 16 годин та 35 хвилин. 

 2. 28 травня глави уряду України та РФ підписують три важливі угоди. Дві з них — про Чорноморський флот. Стосовно умов перебування російського Чорноморського флоту на військовій базі у місті Севастополі також Україна погоджується продати РФ непотрібні їй плавзасоби, ці кошти покриють борг України за постачання російського газу. Третя угода — про дружбу, співробітництво, партнерство та визнання кордонів. 

 3. Футбольний клуб «Динамо» під керівництвом Валерія Лобановського перемагає іспанську «Барселону» з розгромним рахунком 0:4.  Три голи Андрій Шевченко, один — від Сергія Реброва.

 4. Без жінок не буде України! 15 серпня засновують відзнаку Президента України «Орден княгині Ольги», призначену тільки для жінок.  Орденом нагороджують діячок за особливі заслуги.

 5. Відкривається перший в Україні Макдональдз. У популярний фастфуд стоїть кілометрова черга: і діти, і пенсіонери, і цілі родини хочуть  дізнатися, який на смак гамбургер. 

СПОГАДИ ОЛЬГИ СКОТНІКОВОЇ,
спеціальної кореспондентки УТН

«Перший космонавт — це історія успіху. Якщо ми візьмемо і першого космонавта СРСР, і першого космонавта України (Леонід Каденюк був першим космонавтом незалежної України) — це історія людини з невеличкого села на Буковині, яка вирішила стати льотчиком. Перший космонавт — це людина невипадкова. Першим космонавтом випадково стати неможливо. Перший космонавт — це людина обрана. Я
думаю, що все-таки тут був поступ і його долі, і загальної історії. Ми були на відкритих трибунах. І на відстані бачили космічний корабель. Я пригадую фразу, яку тоді сказала: що в такі хвилини можна тільки молитись. Це правда, в такі хвилини дуже важко говорити якісь там речі про кількість кінських сил у цьому ракетоносії. Тому що хочеться, щоб все відбулось так, як слід. Коли Каденюк вийшов з автобуса, ну спеціальний такий автобус, їх
привозять у скафандрах, і вони мають пройти певний шлях і заходять в ракетоносій. Стояло дуже багато людей, які вітали їх. Наприклад, японського космонавта вітали 80 журналістів. Вони щось всі кричали. Нас було троє: продюсер Юрій Захарченко, Володимир Нора і я. Ми почали кричати: «Леонід Каденюк, Леонід Каденюк!», — ми так верещали. І Каденюк почув. Він зупинився і почав посміхатися».

єдиний податок.jpg

1998
Єдиний податок

 1. В Указі президента Леоніда Кучми «народжується» довгоочікуваний єдиний податок і в такому вигляді живе до 2010 року, а потім стає основою Податкового кодексу. Це перший крок до економічної та політичної свободи підприємців.

 2. У березні починаються парламентські вибори. Унікальні: вперше до Верховної Ради масово йдуть бізнесмени завдяки компромісному характеру та мажоритарній системі. Ще відбувається перше в Україні незалежне опитування під час виборів — exit poll. 

 3. Знаний український вчений та академік Борис Патон отримує нову державну нагороду — Герой України. Нагорода «Золота зірка» призначена для українців, що здійснили героїчний вчинок, а орденом Держави відзначають трудові досягнення.

 4. Рік минає не без трагічних подій. Банкіра Вадима Гетьмана, «батька» гривні, вбивають у ліфті власного будинку. Підозрюваний — 29-річний Сергій Кулєв, член донбаського злочинного угруповання «Банда Кушніра».

 5. Українці масово повертаються до кінотеатрів! У прокат виходить американська стрічка «Титанік». Неймовірний ефект польоту та плавних рухів камери забезпечує обладнання українського винахідника Анатолія Кокуша.

СПОГАДИ КСЕНІЇ ЛЯПІНОЇ,
однієї з авторів законопроєкту

«Якщо говорити про економічну незалежність, власне єдиний податок — це був крок до економічної незалежності кожного підприємця. От так і каже підприємець: «Дайте мені такий податок, щоб сплативши його, більше ніхто до мене не чіплявся». Що було до єдиного податку? Підприємці платили дуже мало. Але вони платили великі гроші у вигляді хабарів, причому таких хабарів, не нижчого рівня. А в бюджет йшли копійки, які нічого не давали для розвитку країни. Єдиний податок змінив ситуацію. Справа створення бізнес середовища — це справа самих підприємців. Створити середовище, в якому вони можуть не просто проживати, а розвиватись, масшабуватись і зростати. От хоча б 10% від цих підприємців об’єдналися й активно захотіли б змінювати, покращувати бізнес-клімат, переконана, що ми б за кілька років мали вже суттєве просування. І нікому не треба було їхати за світи, щоб шукати кращу долю.Економічна незалежність — це воля. Та сама омріяна українцями воля».

1999!!копія.jpg

1999
Чорнобиль Стоп

 1. 1999 рік вирішує долю ЧАЕС. До початку нового тисячоліття встигають повністю вивести з експлуатації два блоки. А 15 грудня 2000 року станція повністю припинила виробництво електроенергії. 

 2. У рік президентських виборів трагічно гине В’ячеслав Чорновіл. Що для народу трагедія, для влади — нещасний випадок: наступного ранку міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко заявляє, що лідер НРУ та його водій загинули внаслідок автотрощі. Проте прес-секретар Дмитро Паламарчук стверджує, що це вбивство. На похорон В’ячеслава Чорновола приходить близько 200 тисяч українців.

 3. У березні з плавучої платформи «Одіссей» успішно злітає ракета-носій «Зеніт 3SL». У розробці космічного апарату беруть участь українські підприємства КБ «Південне» і ВО «Південмаш». Цей проєкт виводить Україну на світовий рівень космічного ракетобудування. 

 4. У грудні Конституційний суд визнає, що смертна кара суперечить Основному закону. Проте «червона» опозиція в парламенті наполягає на поверненні найсуворішого покарання. Однак скасування смертної кари — одна з умов прийняття України у Раду Європи. 

 5. 28 вересня на закарпатському Мужіївському родовищі виплавляють перший золотий зливок. Новину про це транслюють  на телеканалах країни. Подією особисто зацікавлений Леонід Кучма. Насправді зливок виплавили із обручок та коронок, бо до візиту президента фабрику запустити так і не встигли.

СПОГАДИ ВОЛОДИМИРА ШОВКОШИТНОГО,
ліквідатора, письменника

«Я глибоко переконаний, що Чорнобильська трагедія (навіть більше, ніж афганська авантюра) забила останній цвях у вигрібну яму комунізму й Радянського Союзу. Я дуже добре пам’ятаю себе до аварії, під час аварії
і на виході з неї, коли я відпрацював 18 місяців, півтора роки керуючи групою ліквідації на четвертому блоці. За ці півтора року я прожив ціле життя в плані національної самосвідомості. У перших законодавчих актах, усе, що стосується Чорнобиля, все, що стосується національної комісії радіаційного захисту населення, ніхто крім
мене про те не знав. Я був єдиний атомник на всю Верховну Раду. От все те прийнято з моєї руки, дещо писане, а дещо з голосу. Поза тим, що це найбільша в світі техногенна катастрофа, це останнє попередження людству щодо безпеки ядерної енергетики, щодо поведінки з такими технологіями. Адже розчепивши ядро атома, вчені захотіли поплескати Бога по плечу, відчути себе рівними, забувши при тому, що він творив, а вони руйнують. Вони руйнують першооснову світу. І оце було попередження: не можна піднімати руку на створене Богом. Якщо вже на це йдете, то знайте, які ризики вас очікують!».

 1. Шкільна реформа: відмінники приносять у щоденниках не п’ятірки, а дванадцятки! Таку систему запроваджують, щоб ефективно та об’єктивно оцінювати учнів. Враховують рівень досягнень, а не невдач, як було заведено раніше. Це має мотивувати школярів до звершень. 

 2. 28 листопада оприлюднюють скандальні «плівки Мельниченка». Вони підтверджують слова спікера Олександра Мороза про те, що Леонід Кучма буцімто причетний до вбивства  журналіста Георгія Гонгадзе.  На аудіозаписах чутно розмову президента з найближчими помічниками, де вони обговорюють подальшу долю засновника «Української правди». Слідство так і не доводить ці факти.

 3. Реакція українців — блискавична. Вже 15 грудня починається акція «Україна без Кучми». Протестувальники вимагають відставки президента. Наметове містечко стоїть 12 днів, а за три дні до Нового року комунальники огороджують територію ніби-то для реконструкції. Попри це протести продовжуються, скандують: «Кучму геть!».

 4. Відновлюють Михайлівський Золотоверхий собор, який був злочинно знищений 1937 року. За ініціативи Олеся Гончара створюється фонд відновлення українських святинь. Відбудові храму передувала кропітка робота археологів, які старанно дослідили фундаменти монастиря, отримавши нові дані про перлину староруської архітектури.

 5. Від етапного 2000 року українці очікують змін. Трійка нулів виглядає досить загрозливо. На щастя апокаліпсис відкладається: ні комп’ютерного збою, ні катастроф... Україна впевнено й незалежно вступає в нове тисячоліття.

2000
Освіта. 12 балів

СПОГАДИ АРТЕМА МОСКОВЦЯ,
переможця олімпіад

«12-бальна система, на мою думку, набагато краща, ніж 5-бальна. Адже, наприклад, навіть спілкуючись зі своїм батьком, який вчився і отримував освіту в Радянському Союзі, то для нього 12 балів... він вважає, що п’ять і
десять балів — це теж п’ять. Але між оцінкою 10 та 12 є, звичайно, суттєва різниця. Тому що, якщо 12 це означає, що твої знання з певної теми є бездоганними, і ти не припустився жодної помилки. То 10 — це ти маєш
одну чи дві, чи енну кількість помилок. І це вже не той результат, наприклад, на який розраховував я. Просто в мене якесь таке бажання стати успішною людиною. Тому я для цього багато працюю. І власне для мене оцінка 12, вона йде в атестат. А ще, якщо я хочу розвиватись у якомусь певному напрямку, то значить треба працювати й робити все на дванадцять. Тому 12-бальна система освіти може чіткіше показати твої знання,
показати якісь твої пробіли. Це якийсь більш чіткий маркер оцінки твоїх знань. 12-бальна система — вона розширююча, проясняюча, демонструюча».

2001!копія.jpg

2001
Понтифік

 1. У лютому президент Леонід Кучма надсилає офіційне запрошення Івану Павлу II, а 23 червня Понтифік вже прибуває в аеропорт «Бориспіль». Епохальний візит відбувається під гаслом «Христос — дорога, правда і життя», щоб підтримати католиків у їхній вірі та допомогти налагодити дружні стосунки між конфесіями. 

 2. Парламентська більшість відправляє у відставку уряд Віктора Ющенка, який пропрацював лише 16 місяців. Та завдяки успішній діяльності на посаді прем’єр-міністра, Ющенко наближає свій тріумф: «Я йду, щоб повернутись».

 3. У небо вперше здіймається вертоліт українського виробництва — АК1-3. Це неофіційний політ. У порожньому стані маса вертольота тановить 390 кг, відтак його можна транспортувати на невеличкому автопричепі.

 4. На честь 10-річчя незалежності на Майдані зводять тріумфальну колону. Це колона, яка увінчана фігурою жінки з калиновою гілкою в руках, висота монументу — 61 метр. Як модель для статуї Берегині автор Анатолій Кущ вибрав свою дочку, художницю зі світовим ім’ям Христину Катракіс. Нині наша «берегиня» живе закордоном.

 5. Проводять перший Всеукраїнський перепис населення. Визначили, що на 10 рік Незалежності лише 67,5 % вважали українську мову рідною.

2001.jpg

СПОГАДИ ОТЦЯ СВЯТОСЛАВА

«Цей візит готувався цілий рік. Бо сама його програма, зміст програми, це вже було певне послання. Послання для України і світу. Папа хотів бути як паломник, паломник миру, хотів торкнутися ран цієї землі, цього народу. Він особисто дуже довго готувався, вчив усі промови правильно вимовляти українською. А вже безпосередньо під час візиту мені випала місія бути коментатором усіх подій на центральному радіо і українському Святий Папа Іван Павло ІІ був дуже спонтанною особою. Очевидно, був певний протокол, певні тексти, які були приготовлені, але він завжди шукав живого, особистого контакту з живими людьми. Він увійшов в історію як людина, яка завдяки особистим зустрічам руйнує мури, руйнує бар’єри, будує мости і шукає різні способи як об’єднати людей. І це властиво сталося. Сталося і у Києві, і у Львові. Такого типу візит був першим для незалежної України. Це був візит- паломництво надії. Це був візит, з допомогою якого папа звільнив Україну від ізоляції і показав їй дорогу до свободи. І це був візит, центром якого стала молодь. Молодь, яка має за завдання міняти не так цілий світ, але, перш за все, свою країну».

2002копія.jpg

2002
Україна-НАТО

 1. 22 листопада Україна й НАТО приймають спільний План дій. Він передбачає стратегічні цілі й пріоритети України для досягнення повної інтеграції у євроатлантичні структури безпеки і для створення стратегічних рамок для існуючого і майбутнього співробітництва Україна-НАТО. 

 2. Український літак Ан-225 «Мрія» здійснює перший комерційний політ.  У цьому рейсі «Шутгарт-Королівство Оман» машина отримує кодове ім’я «Козак». Всередині — 187,5 т харчів для американських військових. Суперсила літака — транспортувати величезні вантажі.

 3. 18-річний українець Руслан Пономарьов стає наймолодшим чемпіоном світу із шахів.  Із рахунком 2,5 : 4,5 він перемагає 33-річного львів’янина Василя Іванчука.

 4. У травні від інсульту у віці 63 років помирає футбольний тренер Валерій Лобановський. Разом із ним київське «Динамо» здобуло безліч перемог. Церемонія прощання відбувається на стадіоні «Динамо», де нині  спордужено пам’ятник видатному українському тренеру. 

 5. В ефірі тепер все «культурно»! Створюють державну телерадіокомпанію «Культура», що згодом проведе ребрендинг і стане «UA: Культура», яка популяризує найрізноманітніші прояви культурного і суспільного життя українців. 

20180418145115-6939.jpg

СПОГАДИ БОРИСА ТАРАСЮКА,
постійного представника України при Раді Європи

«Я хочу сказати, що співробітництво між Україною і НАТО і курс на членство в НАТО можна було б охарактеризувати графічно як синусоїду, в якій були свої злети і падіння. У 2002 році Рада національної безпеки і оборони вперше прийняла рішення про курс на членство в НАТО. Тоді ж в 2002 році Верховна Рада вперше прийняла рішення про підтримку курсу на членство в НАТО. 2002 — саме той рік, коли НАТО постало перед складною дилемою: по-перше, вони не хотіли бачити на саміті НАТО тодішнього президента України, а по-друге, побачивши негречну поведінку президента Кучми, були змушені вдатися до відомого дипломатичного експерименту, щоби розсадити голів держав за французькою абеткою, аби президент України не сидів поруч з президентом США і прем’єром Британії. Тобто тоді, коли Україна говорила про бажання стати членом НАТО, нічого, окрім іронії, у країн-членів альянсу ті заяви не викликали».

2003копія.jpg
 1. 6 березня затверджують текст Гімну України. Ним стає пісня «Ще не вмерла Україна». Законопроєктом пропонується затвердити як Державний Гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета і приспівом пісні Павла Чубинського.

 2. Футболіст Андрій Шевченко виграє перший трофей. Щоправда, у складі італійського «Мілана». У фіналі ліги Чемпіонів «Мілан» переграє «Ювентус» з рахунком 3:2, й останній вирішальний гол забиває український футболіст.

 3. Український мультик «Йшов трамвай дев’ятий номер» отримує престижну премію «Срібний ведмідь» на Берлінському міжнародному кінофестивалі. Автор Степан Коваль за 9 хвилин демонструє у стрічці всі особливості українського менталітету, з  його плюсами та мінусами. Головна ідея — ми завжди в одному трамваї та вміємо одне одного підтримати.

 4. В Україні стартує політична реформа, яка передбачає перехід від президентсько-парламентської форми правління до парламентсько-президентської. Нею суттєво урізаються права глави держави. Для цього повинні бути внесені поправки до Конституції України.  

 5. До України разом із кінодистриб’ютором «Артхаус Трафік» приходить артхаусне кіно. Відбуваються різні фести із показами іноземних авторських стрічок, а компанія сприяє створенню та просуванню вітчизняних.

Yaroslav_Kendzior.jpg

2003
Гімн

СПОГАДИ ЯРОСЛАВА КЕНДЗЬОРА,
депутата, учасника десидентського руху

«З чого починати? Як виходити на цю Незалежність? Ми з кожним днем набували цього досвіду. Цієї впевненості, що ми прийшли саме у Верховну Раду для того, щоб зробити те, що не могли наші попередники. І так споконвіку в нас іде якийсь процес за відновлення своєї державності. Наші вороги її нищать, заасфальтовують, і здавалося все. Через якийсь час ми зрозуміли, що ухвалити цей воістину історичний документ «Акт Незалежності Української Держави», це було значно простіше, ніж подальша робота, щоби цю незалежну державу по цеглинці,
по камінчику зводити, формувати, підпорядковувати і так далі, і так далі... І оце ми на 30-му році вже Незалежності, тридцять років з моменту ухвалення цього історичного документа, ми ще досі боремося за те, щоб не втратити Держави. Щоб не опуститися назад, туди, нижче 24-го серпня 91-го року. Тоді прийшло усвідомлення, наскільки складний процес здобуття,формування, впорядковування держави, спонука робити її таку, яку ми декларували: демократичною, багатою, без корупції, щоби домінували права і свободи, і демократичні принципи, щоб утверджувалися і вростали в розуміння, в душу кожної людини і в голову кожної людини.Щоб це суспільство нарешті було однодумцями в головних питанняхдержавотворення».

2004копія.jpg

2004
Майдан

 1. В Україні відбуваються президентські вибори. Основні претенденти Віктор Янукович та Віктор Ющенко. Після оголошення ЦВК попередніх результатів президентських виборів, за якимим президентом має стати Віктор Янукович, прихильники Ющенка стікаються на Майдан. Мітингувальники перекривають рух на Хрещатику та зводять саморобну сцену. Символом стають помаранчеві стрічки. Відтак революція отримує свою назву — Помаранчева. 

 2. Декілька рекордів Майдану: Віктора Ющенка президентом країни першою визнала Львівська міськрада; на Майдані знайшли одне одного 19 подружніх пар; найнижча температура була зареєстрована на дев’ятий день революції  30 листопада — -15,3 градуси; неофіційним гімном Майдану стала пісня «Разом нас багато, нас не подолати», яка походить від чилійської пісні спротиву.

 3. Вперше вносяться зміни до Конституції. Віднині Україна стає парламентсько-президентською.

 4. Переможні «Дикі танці» лунають на весь світ — українська співачка Руслана перемагає у Євробаченні з рекордними 280 балами. 

 5. 30 січня у Всесвітній електронній енциклопедії Вікіпедія з’являється перша стаття українською під назвою «Атом». Її створює користувач Yuri koval, який перебуває в Японії. А вже 4 квітня в Енциклопедії офіційно активують українську мову інтерфейсу. Вже до кінця року рідною мовою можна було прочитати 1000 статей, а станом на 2021 рік — 1 109 466.

СПОГАДИ СЕРГІЯ МАСЛОБОЙЩИКОВА,
автора документального фільму "Люди Майдану"

«Слово майдан пов’язане з цивілізаційним вибором людей, які живуть зараз в Україні. Тобто це відмова від старого пострадянського світу і крок, крок у світ цивілізаційний, крок у світ, де вартість життя людини й особистості набагато більша, тобто вона взагалі чогось вартує. Тому що совковий світ одну конкретну особисту людину не дуже поважав, або взагалі не поважав. Ну це діло таке: або військове, або індустрійне м’ясо, з яким робилися якісь ідеї. Ці ідеї робилися для ідей, ане для людей. Майдан — це дуже індивідуальне явище. Тобто це не масова, а такаспільнота особистостей. От тому це якраз рух особистостей був. І, безумовно, цей рух пов’язаний із цивілізаційним вибором. Я не знаю, чи на наш час вистачить подивитись на якісь більш масштабні
перетворення, але я щасливий, що в Україні ці перетворення свідомо зрушились саме на Майдані. І що це був такий абсолютно свідомий процес для кожної людини, яка виходила. Я щасливий, що брав участь в усіх Майданах і навіть зробив два фільма про обидва Майдани. Це такий прекрасний історичний подарунок для мого життя і для мого покоління».

2005!.jfif

2005
Євробачення

 1. Ювілейне 50-те Євробачення проходить в Україні завдяки «Диким танцям» Руслани. Цього року від України співає франківський гурт «Гринджоли» із піснею «Разом нас багато». На вимогу конкурсу створюють нову версію пісні, у якій усувають політичні моменти, що суперечать регламенту. Гурт посідає 19 місце. 

 2. 23 січня опівдні починається урочисте засідання парламенту з нагоди інавгурації Віктора Ющенка. Президент складає присягу на Пересопницькому євангелії та Конституції. Коли голова ЦВК на урочистому засіданні Верховної ради оголосив Віктора Ющенка президентом, частина присутніх на Майдані Незалежності людей почала в такт із депутатами скандувати «Ющенко!».

 3. Юлія Тимошенко стає першою в історії України жінкою-главою уряду. Після Помаранчевої революції вона отримує рекордну підтримку парламенту.

 4. Україна офіційно приєднується до Болонського процесу. Це дає можливість здійснити структурні перетворення вищої освіти за узгодженою системою критеріїв, стандартів і характеристик. Відтак Україна має шанс стати визнаною частиною європейського освітнього і наукового простору.

 5. Український фільм перемагає в Каннах! Короткометражний «Крос» базується на спогадах режисерки Марини Вроди про уроки фізкультури. Проте рух у стрічці має глобальний натяк на рух України. Куди ми рухаємось і чому.

руслна.jpg

СПОГАДИ РУСЛАНИ,
переможниці "Євробачення-2004"

«Зізнаюся чесно, що нині я ще більш дика, ніж раніше. Я завжди мала й маю неймовірне спілкування з первісним світом, з природою. А нині я ще й почала шукати нові джерела енергії, які вже й не такі нові, бо
використовувалися у минулому. Також я почала власний пошук у екзотичних стилях, у екзотичних культурах. Те, що я привезла на Євробачення, це неймовірний український спів, який я пізнала в Карпатах. То особливі
звуки, особлива техніка співу. Цим співом зцілювали, ним передавали почуття, передавали з покоління в покоління енергетику народу, роду. Музика та танці – це мова, зрозуміла у всіх куточках світу. Це мова,
якою я маю унікальну можливість передати українську прадавню енергію, ті давні меседжі, людям у всьому світі. Сили для нових пісень та виступів я знаходжу в усьому тому, що мене оточує: у нових враженнях, поїздках, знайомствах, у нових емоціях та настроях. Не обов’язково щось грандіозне має надихнути мене настворення пісні. Це може бути будь яка дрібниця, але обов’язково сповнена почуттями. Це те, що мене зачіпає, примушує сумувати або радіти. І я моментально перетворюю емоції в музичну форму. Потім настрій минає, змінюється, а пісня лишається. Публіка відчуває, наскільки щира у артиста музика, і, якщо їй подобається – це просто неймовірна віддача».

2006!.jfif

2006
Вишиванка

 1. Студентка-патріотка Леся Воронюк пропонує ідею акції «День вишиванки». Дата проведення такого свята — третій четвер травня — виникла не відразу, але початкова ідея одягнути вишиванку стосується саме буднього дня, а не святкового. Відтоді День вишиванки еволюціонував з невеликої студентської акції в глобальний міжнародний рух для українців по всьому світу.

 2. 28 листопада Верховна Рада ухвалює закон «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні».  Голодомор, про який за радянських часів було заборонено говорити, визнають геноцидом українського народу.

 3. Збірна України з футболу дебютує на Чемпіонаті світу! А за підсумками року тренер Олег Блохін опиняється у списку 10 найкращих тренерів національних збірних світу. 

 4. Американська корпорація WME засновує щорічний конкурс краси «Міс Україна Всесвіт», що має на меті зміцнення позитивного іміджу України. Також він дає молодим українкам шанс проявити себе. Першою переможницею стає Інна Цимбалюк.

 5. Глядачі прикуті до екрану — на паркеті зірки шоу-бізнесу демонструють танцювальні здібності. В Україні виходить культова програма «Танці з зірками», що побила всі рейтинги на каналі BBC та увінчалася успіхом в 16 країнах.

СПОГАДИ ЛЕСІ ВОРОНЮК, 
засновниці Весвітнього дня вишиванки

«День вишиванки народився в Чернівцях у 2006 році серед студентів історичного факультету. Я побачила на перерві свого друга Ігоря Житарюка у вишитій сорочці (іноді він одягався так на пари, іноді я, іноді ще хтось із наших друзів) і запропонувала обрати один день аби ми разом одягнули вишиті сорочки на пари. І спочатку нас було кілька десятків студентів. Тобто це була зовсім невеличка акція і до нашого дійства долучилося двоє чи троє викладачів. Але згодом якраз студентство стало тією рушійною силою, до якої почали підтягуватися викладачі, потім журналісти, культурні діячі старшого віку. Для мене вишита сорочка є цінною в двох площинах: перша — це як мистецький твір, як картина, як графіка, як музичний твір. І вишита сорочка займає таке дуже вагоме місце серед традиційного одягу інших народів. Це перше. А друге — я розумію, що вишита сорочка є важливим елементом політичної ідентичності. І якраз це те, про що сьогодні варто говорити найбільше».

2007копія (1).jpg

2007
Парламен-
таризм

 1. Це рік політичної кризи. Вперше президент розпускає парламент. Для українців така подія видається перспективою глобальних змін. Для держави це також зміни, проте економічні. На вибори витрачають багато коштів.

 2. 4 грудня Арсеній Яценюк стає Головою Верховної Ради. Обрання відбувається шляхом таємного голосування. Регіонали одразу заявляють про недемократичність процесу. Мовляв, керівництво фракції БЮТ стоїть біля кабінок і контролює депутатів. Партія Регіонів на знак протесту покидає залу засідань парламенту. 

 3. 18 грудня Юлія Тимошенко вдруге стає прем’єр-міністром України. Вона зосереджується на питаннях приватизації та підвищенні соціальних стандартів. 

 4. Перший у світі переклад кінцевої сьомої книги «Гаррі Поттер і смертельні реліквії» виходить українською у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Іван Малкович вважає переклад найкращим.

 5. Виходить перша гра-шутер українського виробництва «S.T.A.L.K.E.R: Тінь Чорнобиля». Відповідно до сюжету дії відбуваються в альтернативному світі в зоні відчуження. До 2010 року гра розлітається тиражем у 4 мільйони.

2007_Копиленко-2.jpg

СПОГАДИ ОЛЕКСАНДРА КОПИЛЕНКА,
академіка НАНУ, правознавця

«Я хочу сказати, що кожен рік для українського парламентаризму має якесь значення. Тому я думаю, що 2007 рік певною мірою, як у відомому романі «Контрапункт», — там зійшлося все. Початок політреформи, про яку казав ще колишній президент Кучма. Потім обрання президентом Ющенка і розпуск Верховної ради.
Є різні підходи: спрощений підхід і політизований підхід до витоків парламентаризму взагалі й українського зокрема... У наших наукових працях багато пишуть про те, що прообразом українського парламентаризму виступає віче в Київській Русі, козацькі ради. Але, якщо говорити спираючись на науковий грунт, то для нас
український парламентаризм починається з Центральної Ради. Хоча будемо абсолютні відверті, до 89 року, коли був обраний вперше український парламент, ще парламент УРСР на альтернативній основі,у нас не було жодної легітимної влади. Бо всі вони виростали зі з’їздів, організацій, переворотів. І в цьому наша історія, і з цим треба рахуватися. Ми весь час кажемо про якісь реформи, реформи, реформи. В принципі
парламент виконує свою місію. Він як місце дискусії, свободи, можливості висловити свою думку, можливості внести будь-яку ідею. З цієї точки зору, я думаю, що в наш парламент гідний свого призначення».

2008_фото.jpg

2008
Відкритий
ринок

 1. В Україні діє відкритий ринок — ринок, на якому можуть торгувати всі охочі, а ціни визначаються взаємодією попиту та пропозиції. Ціни формують вільно. Також Україна стає членом Світової Організації Торгівлі, яка покликана сприяти лібералізації міжнародної торгівлі.

 2. ЗНО — зовнішнє незалежне опитування — стає обов’язковою умовою вступу до закладів вищої освіти. Проте виникає мовний скандал: Міністр освіти та науки Іван Вакарчук вимагає, аби  тестування проводилося винятково українською, як це передбачено Конституцією. Абітурієнти незадоволені — в Криму відбуваються масові протести за право писати іспит мовою, якою навчалися.

 3. У липні до України з нагоди святкування 1020-ї річниці хрещення Русі прибуває Патріарх Константинопольський Варфоломій I. 

 4. Починається новий тур газового конфлікту  з Росією.  Ціни на газ зростають,  Україна має величезну заборгованість та ледь не ультимативні вимоги від постачальника. Віктор Ющенко загострює ситуацію: вимагає зниження ціни на газ у Юлії Тимошенко.

 5. У Харкові відбувається масштабний благодійний концерт гурту «Queen». Ним починається Європейський тур на підтримку акції боротьби зі СНІДом. Музиканти збирають рекордну аудиторію — на концерті 350 тисяч людей.

СПОГАДИ ОЛЕКСАНДРА ПАДАЛКИ,
інвестиційного банкіра, аналітика

«Вільний ринок по-українськи 2008 року — це заплющивши очі, жити за кредитні кошти. Давайте подумаєм, що таке був сьомий, восьмий рік. Завдяки динаміці, вступи до СОТу, підписання плану дій з Євросоюзом і
з НАТО, українські банки отримали доступ, вперше в історії, до дешевого ресурсу. Що почали робити банки, якщо в них була можливість залучити кошти на міжнародних ринках по 3,5 — 4 відсотки? Кредитувати населення: все під 8-12-16%, заробляючи по західним стандартам величезні кошти. Тоді всі кредити були у валюті. Щоб отримати ці кредити досить було довідки, що ти десь працюєш і паспорт. Питання: чим будемо віддавати, не стояло. Криза, про яку кажуть 2008 року, це була криза споживча. Тобто, грошова маса, яку викинули спекулятивно на ринок, не була забезпечена відповідними доходами ні населення, ні держава.
Але є плюс — українці звикли до хороших товарів. Це був перший крок фінансової грамотності населення. Якщо до 2008 року українці без калькулятора могли перевести будь-яку валюту в гривню і навпаки, то зараз навчилися рахувати і в кредитах, і в іпотеці. З’ясувалося, що і 
страховка має значення, і автомобіль має бути небеушний, а якийсь більш- менш нормальний. Це був досвід, хоч і шоковий».

2009
Бебі-бум

 1. Українців стає ще більше — держава б’є рекорд народжуваності. За рік в Україні з’явилося близько 530 тисяч маленьких громадян. Збільшується кількість діточок і в багатодітних сім’ях.

 2. Футбольний клуб «Шахтар» виграє Кубок УЄФА. Це перший успіх команди в Європі. Українці всю ніч відзначають перемогу. 

 3. У День шахтаря в Донецьку відкривають стадіон «Донбас Арена», розрахований на 52667 глядачів. Будівля схожа на літаюча тарілку, що приземлилася в парку. Поруч висадили молоді дерева, які восени пожовтіють точно під корпоративний колір футбольного клубу «Шахтар».

 4. Напередодні Року Тигра організатори та учасники фесту «Чорноморські ігри» дарують Юлії Тимошенко біле бенгальське тигреня, яке називають ТигрЮля. Тимошенко жартує, що зробить тваринку радником прем’єра та передає Ялтинському зоопарку. 

 5. В Україні починається паніка та карантин через поширення свинячого грипу H1N1. Хвороба бушує в Мексиці та США, до нас доходить тільки друга хвиля. 

СПОГАДИ ЕЛЛИ ЛІБАНОВОЇ,

демографа

«Депопуляція не пов’язана з незалежністю. Ми були приречені на неї з початку 60-х років минулого століття. Коли я казала про 21 дитину на 10 жінок, то ця цифра практично не змінювалась. Починаючи з 60-х років
минулого століття, пересічна жінка народжує стільки дітей. І фактично в нас потенціал демографічного зростання вичерпаний. У нас 75-річних жінок більше, ніж 5-річних дівчат. І це просто співпало, що з 91-го року кількість померлих перевищує кількість народжених. Два роки ми ще трималися за рахунок міграційного припливу (розпад Союзу, і всі, хто мав коріння в Україні поверталися). А з 94-го депопуляція фактично незмінна. Але 2009-й — це правда бебі-бум. За всі повоєнні часи єдиний перший поствисокосний рік, коли в Україні не було падіння народжуваності Чому так? Тому що ми трохи забобонні й високосного року не любимо брати шлюб. Значить наступного року менше з’являється первістків. А в нас домінують у складі народжуваності первістки. От і все. Тут завдяки виплатам, а вони 2008 року якраз дуже сильно збільшилися, в 2009 році не було такої ситуації. Оцим цей рік винятковий».

2010.jpg

2010
Історична
пам'ять

 1. 2010 стає роком історичної пам’яті. Президент Віктор Ющенко присвоює Степану Бандері звання Героя України. Також вояків ОУН–УПА визнають борцями за незалежність України. Столичний апеляційний суд за поданням СБУ визнає Сталіна, Молотова, Кагановича та інших керівників тоталітарного режиму винними у Голодоморі — геноциді українського народу в 1932-1933 роках.

 2. 14 лютого 2010 року Центральна виборча комісія України зареєструвала президентом України Віктора Януковича, який у другому турі виборів з перевагою у 3,4% переміг Юлію Тимошенко. На шляху до інавгурації перед новим президентом різко зачиняються двері Парламенту.

 3. У Києві виникає неофіційний громадський рух «Femen». Активістки влаштовують провокаційні акції, виходячи на вулиці напівоголеними та з віночками на голові. Таким чином вони вимагають захисту прав жінок, борються проти сексуальних домагань та за свободу слова. 

 4. В Одесі відбувається перша резонансна кіноподія — Одеський кінофестиваль. Усі церемонії проходять в місцевому оперному театрі. Фестиваль відкриває французька романтична стрічка Паскаля Шомея «Серцеїд».

 5. Серпень 2010 видається рекордно гарячим — на метеостанції Луганська фіксують +42 градуси. 

СПОГАДИ СВЯТОСЛАВА КУЛЬЧИЦЬКОГО,
дослідника історії України

«Усе суспільство не може сховатися за широку спину Сталіна, тому що Сталін, це був не тільки вождь, це був символ. А від його імені дуже багато людей чинило злочини. Конкретним винуватцем Голодомору була навіть не людина, а ідеологія. І в чому небезпека цієї комуністичної ідеології? Голодомор — це суто радянське вбивство, тому що ніде не могло бути саме такого. Ні в Камбоджі, ні в Ірландії, ніде там, де були геноциди різні. Інформація про голодомор 32-33-го років, коли вона стала відомою суспільству, це був шок. Шок, який поміняв усі кути зору на природу радянської влади, тому що навіть дисиденти тоді казали про соціалізм з людським обличчям. Коли говоримо про відновлення національної пам’яті, то цей процес не можна позначити якимось одним роком, тобто треба вести динаміку. Люди повинні знати свою історію, щоб зрозуміти сучасність і прогнозувати, між іншим, майбутнє. Тому що історики — це, якоюсь мірою, футурологи. І ясна річ, чим більше людей це знає, тим активнішими вони стають».

2011
Євро

 1. Україна готується до знакової футбольної події —  Євро-2012. Рекордними темпами зводяться спортивні споруди. Турнір заплановано провести в чотирьох українських містах: Київ, Харків, Донецьк та Львів.

 2. Брати Клички тріумфально входять в історію. Володимир та Віталій реалізують найзаповітнішу мрію — першими в історії боксу збирають всі престижні нагороди.

 3. Україна виходить за межі рутинного літературного процесу — стартує Книжковий Арсенал, покликаний висвітлити зв’язок літератури з соціокультурним контекстом та різними видами мистецтва. На захід прибувають іноземні гості — автори бестселерів. 

 4. «Щасливо, любі мої», — з такими словами Юлія Тимошенко в супроводі конвою виходить із зали Печерського суду. Знову арешт!  Одна з причин — «зрадницькі» газові угоди з Росією.

 5. 9 травня у Львові відбувається інцидент: проросійські сили розгортають на Пагорбі Слави великий червоний прапор. Партія «Свобода» та молодіжні національні організації протестують.  Протистояння завершується побиттям, з члена КПУ зривають медаль та георгіївську стрічку.

СПОГАДИ МАРКІЯНА ЛУБКІВСЬКА,
директора Турніру УЄФА Євро 2012

«Коли мене в аеропорту Женеви зустрів операційний директор УЄФА Мартін Каллен, він мене запитав (попередивши, що це запитання буде визначальним для нашого вибору): «Чи віриш ти в те, що Україна і Польща зможуть підготувати Євро-2012?». Я сказав: «Ні». А він відповів: «Ти нам підходиш». Це було надскладне завдання для України, тому що вона ніколи не мала досвіду організації таких крупних івентів. Насамперед це був виклик для наших будівельників, тому що побудувати в такі рекордно короткі строки надскладні об’єкти (якими є стадіони, аеропорти, готельна інфраструктура, дороги) — це архіскладне завдання. Євро-2012 — це елемент, або частина інтеграції України до європейського простору. І це, з одного боку, цеглинка нашої незалежності, ідентичності, нашої позиції у світі, а з іншого — це частина нашого наближення до європейського простору. Це найбільший євроінтеграційний проект, принаймні станом на 12-й рік. Євро — це виклик, це великий виклик, це незвіданість. Я б навіть порівняв його із Lego. Коли ти маєш величезну кількість елементів, і з них складаєш щось, що не можеш ще уявити. І врешті, коли всі ці елементи зберуться, ти бачиш оце фантастичне створіння».

2012!копія.jpg

2012
Мова

 1. 10 серпня набуває чинності Закон «Про засади державної мовної політики». Українська мова незмінно державна, та є одне велике «але»: істотне розширення використання регіональних мов, якщо кількість носіїв приблизно 10%. У деяких випадках і менше. У центрі Києва збирається Мовний майдан.

 2. Відбуваються найскандальніші вибори до Верховної Ради — партії «видирають»  перемогу зі спецназом та бійками. До роботи стають 445 депутатів, а не традиційні 450, бо в 5 одномандатних округах виявляють порушення. Під куполом Ради збирається дуже різноманітний склад: і об’єднана Опозиція, і УДАР. 

 3. Гримить футбольне свято Євро-2012, Україна його приймає. На проведення витрачено близько 100 млрд грн. Справджуються найоптимістичніші очікування: За цей рік Україну відвідують рекордні 24,6 млн іноземних туристів. Дехто приймає гостей безкоштовно. 

 4. «Пісня об’єднує нас!» та приносить новий рекорд. Це найбільший у світі телемарафон, що триває 110 годин, 4 хвилини і 30 секунд. В ефірі лунають українські пісні. У проєкті беруть участь 2012 людей. Досягнення фіксує Книга рекордів Гіннеса.

 5. 27 квітня став чорним днем для України – вперше за незалежну історію в країні стався теракт. У п’ятницю в центрі Дніпропетровська вибухнули чотири бетонні урни. Від їхніх уламків постраждала 31 людина, з яких 10 – підлітки.

2012_edited.jpg

СПОГАДИ МИРОНА ГОРДІЙЧУКА,
завідувача літературно-меморіального музею Тараса Шевченка

«У 2012 році влітку розглядався законопроект «Про засади державної мовної політики». Це якраз було під час «Євро-2012», коли, здавалося, будь-яка політична активність в Києві має бути на нулі. Або люди цікавляться Чемпіонатом Європи, або люди на відпочинку — сезон відпусток. Це був вдалий момент. Як тільки «Євро» закінчилося, влада все ж таки приймає в другому читанні цей законопроект. І несподівано кілька сотень, а під вечір до тисячі активістів збираються на Європейській площі. Кілька десятків з них оголошують голодування, щоб привернути увагу до цього. А влада вирішила діяти силовим способом. Буквально через два дні була спроба розгону Майдану. Що цікаво, і тоді влітку 12-го року ця мовна спільнота вистояла під час штурмів. І це була така невеличка репетиція перед Революцією Гідності. Кілька десятків цих людей, які виходили на протест, і для яких мовна історія не зупинилися, вони й згодом стали активними розробниками закону Про статус державної мови. Українська мова — це те, що об’єднує небайдужих українців.Вона витворює простір. Ми можемо говорити про це з гордістю, обмінюючись з іншими народами своїми надбаннями. Якщо ми будемо говорити про калину, вербу, оце все, воно уже для покоління людей, для яких це головне слово «просвіти». А українська мова — це засіб комунікації і відчуття свого».

2013копія.jpg

2013
Революція гідності

 1. Тодішня влада припиняє процес євроінтеграції і це призводить до масових громадянських протестів. Перше загострення після розгону мирної студентської маніфестації на Майдані. Соціальні мережі швидко збирають людей на протестні акції. По всій Україні виникають Євромайдани. Силове протистояння, розстріли учасників та героїчний опір майданівців — все це згодом дістане назву Революця Гідності.

 2. 1 грудня на Майдані збирається перший мільйонний мітинг. Квадрокоптери фіксують небувалі масові протести в центрі столиці. Група українських інтелектуалів засновує ініціативу «1 грудня», задля напрацювання програми дій для оновленої європейської України. Пошуки дієвих рішень відбуваються у так званому Університеті Майдану. 

 3. Віднині часопис «National Geographic» виходить і українською. Для початку на офіційному сайті з’являється декілька ілюстрованих статей про подорожі Україною.

 4. Вперше в своїй історії Україна почала головувати в Організації з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ). Крім того, наша держава цього року головує в Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС).

 5. Петриківський розпис потрапляє у список ЮНЕСКО. Таке рішення ухвалюють під час 8-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яка відбувається в столиці Азербайджану.

2013 Борис Пошивак - 2.jpg

СПОГАДИ БОРИСА ПОШИВАКА,
засновника ГО Студентське Братство, співккородинатора Львівського Майдану

«Чому гідність? Тому що ми перш за все відстоювали гідність на цій революції. Першочерговою задачею для нас було сказати: ми хочемобути в правовій системі разом з цивілізованим світом та з цивілізованою Європою, але сталося так, що нам довелося відстоювати щось значно більше. Феномен Майдану, напевно, полягає в тому, що ми постійно зобов’язані вже пройти цей процес, який до нас вже пройшли, до прикладу країни Балтії, чи Польща зі своїм рухом «Солідарність». Ми еволюційно не пройшли потрібний етап. Українська нація йде так поступово: була Революція на граніті, потім Рух за Правду, потім кампанія проти Кучми, потім Помаранчевий Майдан, і відповідно, все закінчилося Євромайданом, Революцією Гідності. Я думаю, для того, щоб стати дійсно Європейською сильною нацією, з сильними інститутами, які не дадуть узурпувати владу, сильною правовою системою, ми змушені якось ще проходити цей урок. Тобто нічого просто так не дається, ніхто, ніяка імперія не прийде, і нам не дасть нашу Державу, не дасть наші міцні інститути, не дасть нашу правову систему... ну, вона може тільки нав‘язати, воно буде не наше. Для того, щоб бути міцноюдержавою, ми мусимо пройти цю школу».

2014!копія.jpg
 1. Волонтерська місія. Патріоти, які стояли на Майдані від першого дня, ступили на захист України пліч-о-пліч з воїнами-добровольцями. Успішна бізнесвумен Наталія Прилуцька вважає, що допомагати захищати Україну — її громадянський борг, тому вона сідає в машину, куплену для фронту, і їде на Схід.

 2. 2014 оголошують роком Тараса Шевченка з нагоди 200-річчя з дня народження поета. ЮНЕСКО вносить цей ювілей у Календар пам’ятних дат. На телеекранах 10 березня виходить детектив «Таємниці Генія Шевченка». 

 3. У віршах поетес Людмили Максимлюк та Тетяни Домашенко з’являється словосполучення Небесна Сотня.  Наступного дня про Героїв Небесної Сотні говорять вже зі сцени Майдану, вшановуючи загиблих протестувальників.

 4. У лютому в Криму з’являються озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захоплюють будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу. Вони блокували дії українських військ та проводять референдум, який фактично узаконює анексію території. Росія називає анексію «відновленням історичної справедливості».

 5. Втеча Віктора Януковича закордон призводить до дострокових президентських виборів, які проходять в один тур. Перемогу на них здобуває Петро Порошенко.

2014
Волонтер

СПОГАДИ НАТАЛІ ПРИЛУЦЬКОЇ,
фронтової волонтерки

«Феномен українства, феномен світу, коли люди встають і починають захищати свою державу, ближнього, допомагати ближнім і далеким. Починають без статусів, без зброї боронити свою державу, свій дім і допомагати один одному. Волонтери — це, насправді, найзвичайнісінькі люди. Волонтерство — це не є щось таке грандіозне, чи щось таке зверх... Допомагаючи ближньому, допомагаючи людям, ми не стаємо якимись героями. Ми стаємо просто нормальними. Це поклик душі, це стан, це люди. Не можна сказати, що
вони, можливо, до війни були такими. Це абсолютно різні люди. Вони інженери, письменники, вчителі, лікарі. Вони абсолютно можуть бути з різних професій. Їх всіх об’єднує стукіт серця і поклик допомагати. Все. Щирі, справжні, сильні, мужні, веселі, запальні, завжди біжать на допомогу. Спочатку біжать, а потім питають, що допомагати. Такі теж є. Взагалі дуже хороші люди, світлі, щирі й такі прекрасні люди».

2015!копія.jpg

2015
АТО

 1. У країні розгортається антитерористична операція — АТО. Верховна Рада визнає Росію країною-агресором, а самопроголошені «ДНР» і «ЛНР» — терористичними організаціями. За це рішення проголосував 271 народний депутат із 298 зареєстрованих у сесійній залі. Від Опозиційного блоку за це рішення жоден депутат не проголосував. Верховна Рада закликає міжнародних партнерів України не допустити безкарності винних за злочини проти людяності, вчинені від початку російської агресії проти України.

 2. У лютому офіційний курс гривні вперше в історії впав нижче 30 за долар. Національна валюта почала зміцнюватися. До кінця року курс гривні встановився близько 23 за долар.

 3. Набуває чинності Закон України Про Національну поліцію. Міліція припиняє своє існування. Цьому передував експериментальний запуск нової патрульної поліції у Києві, Львові, Одесі, Харкові та інших містах. 

 4. Створюється Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Задля боротьби з корупцією уряд вирішує відкрити доступ до всіх майновим реєстрів, скажімо, інформація про власників земель по всій території України стала більш відкритою.

 5. 15 жовтня під час засідання Генеральної асамблеї ООН Україну обирають членом Ради безпеки ООН.

СПОГАДИ РУСАЛАН БОРОВИКА,
кіборга

«АТО — це протистояння. Протистояння зла й добра. У даному випадку зло — це наш північний сусід Російська федерація, яка силою вирішила захватити, загарбати наші землі. І, не бажаючи визнавати міжнародного права, кордони, поважати культуру, мову, інші нації, інші народи, вона хоче прославити себе.
Зрозуміло, що це юридичний термін. Тому що це операція, а не війна. Це було зроблено, щоб не заганяти Україну в певні рамки, тобто військовий стан. Плюс допомога від західних партнерів (кредити і все таке інше), тому що під час війни це все просто юридично неможливо. Тому де-юре в нас іде терористична операція, але по факту ми знаємо, що це пряма війна зі всіма її наслідками. Багато про це кажуть: «а заради чого це все». Я вважаю, що на це питання однозначної відповіді немає. Я думаю, що є вищі сили, є воля Божа. Мабуть, так було потрібно. І я все ж таки надіюсь, що всі ці жертви, всі ті життя, які хлопці й дівчата віддали, їхні життя, їхня кров — це те, що нас об’єднає, нас зміцнить. І ради них, ради того всього ми повинні жити, ми повинні боротися, ми повинні виборювати те життя, про яке мріяли вони. Для їхніх дітей і для їхнього майбутнього. Тому я все ж таки вірю, що це було недаремно: і революція гідності, і АТО... моменти боротьби України проти інших загарбників. Усе це недаремно».

2016!копія.jpg

2016
Паралімпіада

 1. Українські паралімпійці здобувають низку перемог у Ріо. За всю історію Паралімпійських ігор наша збірна ще не мала такого результату: збирають 117 медалей! 41 золота, 37 срібних і 39 бронзових. Команда входить у трійку найсильніших у світі. 

 2. Джамала перемагає на Євробаченні в Стокгольмі із символічною піснею «1944» про депортацію кримських татар. Це значить, що наступне Євробачення прийде до нас разом з іноземними туристами, які переконаються: Україна — європейська, сильна й безпечна держава.

 3. Віднині кожен українець може побачити, скільки заробляють депутати і яке майно вони мають. В обіг входять  електронні декларації. У НАБУ з’являється чудова нагода перевірити, звідки у нардепів стільки грошей. А самі службовці зобов’язуються декларувати абсолютно все, що мають. 

 4. З’являється система електронних закупівель ProZorro, завдяки якій можна відстежувати різноманітні закупівлі онлайн. Система допомагає розкривати корупційні схеми. Проєкт отримує дві престижні нагороди: Public Sector Procurement Award та Open Government Award.

 5. Починається масова декомунізація! По всій країні не тільки зносять пам’ятники  Леніну, а й перейменовують вулиці та міста,  відновлюють  старовинні назви. Так Дніпропетровськ стає  Дніпром,  Кіровоград — Кропивницьким, а Комсомольськ перетворюється на Горішні Плавні.

СПОГАДИ НАТАЛІЇ МОРКВИЧ,
фехтувальниці на візках

«Це була моя перша паралімпіада, на яку я потрапила. Я там, мабуть, здобула не медаль, а досвід, який дав мені зрозуміти для чого я в спорті, що значить для мене спорт, і чи хочу я надалі працювати. У Ріо нас полетіло 7 фехтувальників. Ми повернулись з чотирма медалями — це два золота і дві бронзи. Це найкращий результат для фехтування, тому ми дуже-дуже раділи, що все ж таки ми розвиваємося, ми ростемо. І те, як ми повернулися до України, як повернулась вся паралімпійська команда, це захоплююче.
Паралімпіада — це рух, це життя. Я живу тим: спортом, нашою сім’єю великою. Для мене це трошки більше, ніж спорт. Я обожнюю те, чим я займаюсь. Я кайфую тим, як я живу. І я дякую Богу за те, що саме фехтування, що саме я є паралімпійською спортсменкою... Я маю честь виступати за Україну й інколи в мою честь грає гімн для всіх українців. Це не передати словами. Я би хотіла, мабуть, щоб кожна людина мала можливість в своїй сфері відчувати те, що відчуваємо ми. Тому що кожен спортсмен, який виборював золоту медаль і стояв на п’єдесталі, і грав гімн, — це, мабуть, найкраще, що може бути».

2017!копія.jpg

2017
Безвіз

 1. Запроваджують безвізовий режим з ЄС. Урочисту угоду підписують у Страсбурзі за присутності Порошенка та голови Європейського парламенту Антоніо Таяні. За перший рік безвізу українці перетинають кордон понад 20 мільйонів разів, а Державна міграційна служба видає 5 мільйонів біометричних паспортів.

 2. Петро Порошенко вводить  нові санкції проти Росії.  Цього разу блокують соцмережі «ВКонтакті» і «Однокласники» та інші інтернет-ресурси. Проте відповідальність за відвідини сайтів не передбачена. Блокування допомагає захистити персональні дані українців.

 3. У Києві у Виставковому центрі співаки представляють композиції на фіналі Євробачення, яке проходить в Україні завдяки перемозі Джамали. Логотип конкурсу — стилізоване українське намисто. Воно означає, що ми всі різні, проте об’єднані любов’ю до музики.

 4. Для радіо запроваджують мовні квоти — кожна третя пісня в ефірі має лунати українською. А 75% програм та фільмів на вітчизняних телеканалах теж мають бути українською. Поршуників штрафують.

 5. Цього року Різдво відзначають двічі, і вихідний день, відповідно, теж двічі! Дату 25 грудня помилково називають католицьким Різдвом. Насправді свято одне, тільки церкви ведуть літочислення відповідно до різних календарів.

СПОГАДИ ПАВЛА КЛІМКІНА,
міністра закордонних справ 2014-2019

 

«Безвіз — це свобода й гідність. Я пам’ятаю, як до того ми боролися скільки років проти цих шалений черг до консульств, до нескінченного збирання документів, довідок. Те, що кожна людина зараз відчуває, що на
неї не ставлять перепони до Європейського союзу — це для мене гідність. Це можливість їздити в Євросоюз, ну і взагалі в країни Шенгенської зони без отримання формальної візи. І це насправді можливість відчувати себе абсолютно мобільним. Відчувати себе вільним. 
Відкриття Євросоюзу. Відчуття, що тебе по-дружньому чи там по- людськи просто обіймають. Що врешті-решт ми не гості, а просто бажані представники Європи, в Євросоюзі. Євросоюз завжди казав: «Україна має стати кращою. Безвіз — це не подарунок. Безвіз — це виконання дуже важливих умов». І ми ці умови виконали. Євросоюз завжди потім наводив нас як приклад. І казав, що Українареально в умовах війни зробила те, що мала зробити. І це, насправді, повага. Повага до українців. Не до влади, не до якихось окремих персонажів, до мене особисто. Це повага до українців! Те, що вони можуть це зробити».

2018
Державність

 1. Українській Народній Республіці — УНР виповнюється 100 рокiв. Це хоч і недовге, проте історично важливе свiдчення державності України. 

 2. У січні Міністерство охорони здоров’я починає реформи. Перши етап — нові механізми фінансування медичних закладів. Нині українці можуть вільно обирати лікаря, не прив’язуючись до місця прописки. У лікарів зростають зарплати.

 3. Незаконно ув’язнений у Росії режисер Олег Сенцов оголошує голодування: таким чином вимагає звільнити українських політв’язнів. Режисер до голодування ретельно готується: спочатку відмовляється від продуктових передач, поступово зменшує вживання тюремної їжі. Має намір голодувати до фатального кінця. Суд засудив Сенцова до 20 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Після оголошення вироку він співає гімн України в залі суду.

 4. Починається десятиліття української мови. Відповідний указ Петро Порошенко підписує під час робочої поїздки до Івано-Франківська. Президент затверджує програму, що покликана впроваджувати нашу мову в різні сфери життя, створити єдиний культурний простір. 

 5. Дзюдоїстка Дар’я Білодід стає наймолодшою чемпіонкою світу серед дорослих, виборюючи золоту медаль. Спортсменка перемагає минулорічну чемпіонку світу Фуну Тонакі.

2018 (2)_edited.jpg

СПОГАДИ ТАРАСА КОМПАНІЧЕНКА,
дослідника епохи УНР, артиста

«Власне українські пісні, українська поезія — непідробні артефакти й щирі свідки тієї нашої історичної минувшині, які не можуть криво свідчити. Через поезію, через велику музику тієї доби ми знаємо, за які ідеали боролися наші великі попередники. Головні цінності — це свобода, любов, рівність і братерство — от це було ідеалом української революції. І очевидно, що поруч з цими ідеалами, з цими гаслами були оці наші гасла — «За вільну самостійну Україну». У вісімнадцятому році у Відні вийшла книжка Михайла Вознюка, «Українська державність». Вона була з тризубом на обкладинці. Українська державність — це повноцінне інституційне життя українського народу. Державність може в різних формах виражатися, але це от власне, коли працюють інституції. Ті, що мають ознаки державності: представницькі органи влади... Тобто є народовиявлення. Не тиранія, не влада, скажімо, одного монарха чи володаря, а власне вираження через волевиявлення, створення парламенту. Державність — це захист нас і створення для українця можливості вповні реалізувати себе в світі. Виконати свою національну місію. Ми можемо її вповні реалізувати тільки тоді, коли будемо вільними й самостійними. Тобто мати свою українську державність».

2019копія.jpg

2019
Томос

 1. 6 січня у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій вручає томос про автокефалію предстоятелю Православної церкви Епіфанію. Віднині українська Православна церква — адміністративно незалежна.

 2. У вересні починає роботу новостворений Вищий антикорупційний суд. 

 3. На президентські вибори реєструється рекордна кількість кандидатів.Частина — представники партій, які заздалегідь мобілізують електорат. Інші ж просто технічні. Потенційні лідери використвують їх задля боротьби з найближчими опонентами. Державу очолює Володимир Зеленський, який напередодні зіграв  головну роль президента у серіалі «Слуга народу».

 4. Володимир Зеленський проводить найдовший в Україні пресмарафон: президент відповідає на запитання 300 журналістів. І заодно перевершує світовий рекорд. Конференція починається о 10:00 і триває до півночі. 

 5. Українців знайомлять з новим розділовим знаком — скісною рискою. А також починають обговорювати «индика» і «катедру», бо з червня діє новий правопис.

61_main_edited.jpg

СПОГАДИ МИТРОПОЛИТА ОЛЕКСАНДРА

«Томос є. Православна церква України має статися. Ми маємо повні права. Як в 16 років ми отримуємо паспорт, а потім по життю ми вже отримуємо додаткову освіту, додаткову платню, одружуємося, не одружуємося, робимо кар’єру. Ми маємо базу, маємо Томос, маємо своє місце в сім’ї православних помісних церков, і далі ми можемо уже розвивати те, що ми хочемо і як ми захочемо. Томос ніхто ніколи не відніме, це документ церковний, і він залишиться за тою церковною структурою, яка залишиться вірною Константинопольській матері-церкві. Всі не можуть піти в розкол. Якщо навіть три чоловіки залишаться, то ці три єпископи можуть залишитися хранителями помісної Української церкви».

2020!!копія.jpg

2020
Ковід

 1. У країну приходить нова інфекційна хвороба — ковід.  Під натиском пандемії українська влада вдається до надзвичайних заходів: оголошення карантину, обов’язковий масковий режим, обмеження роботи громадського транспорту. У лікарнях відчувається брак спеціальної апаратури, а українські маски продають закордон. 

 2. Коронавірус вносить корективи і в сферу освіти —  школи та університети переходять на дистанційне навчання. Впроваджують електронні кабінети. Віднині уроки відбуваються у відеомеседжерах Zoom, GoogleMeet та інші. 

 3. У Києві піднімають найвищий прапор України. Сам стяг має розмір 16 на 24 метрів, а флагшток сягає 90 метрів. Цей символ України, який майорить на Печерських пагорбах, можна побачити практично з будь-якої точки міста. 

 4. Володимир Зеленський першим отримує ID-карту з електронним підписом. Українці можуть скористатися цією системою як інструментом автоматизованої ідентифікації та задля надійного цифрового захисту. 

 5. Верховна Рада легалізує гральний бізнес. Віднині дозволені онлайн-казино (і звичайні), букмекери та гральні автомати.

СПОГАДИ ІГОРЯ КУЗІНА, 
головного державного санітарного лікаря

«У 2020-му році Україна, як і весь світ, стикнулася з глобальним викликом, який має назву Ковід. Для України це був саме виклик на єдність, на спільність думок, на довіру до влади, на спільні ідеї і на те, яким чином, поєднавши наші усі зусилля, спільно протидіяти цій новій інфекційній хворобі. Це був дуже складний рік. Він був без відпусток, без вихідних і насправді багато чого змінилося. Змінилося розуміння того, що, по-
перше, медична система, вона не єдина, яка відповідає на такі глобальні 
виклики. І зараз міністерство охорони здоров’я — це, напевно, та система до якої прикуто найбільше уваги. І запам’ятався мені цей рік також тим, що напевно кожне міністерство готове було допомогти, кожен фізичний підприємець, або бізнес був готовий надавати допомогу МОЗ задля врятування життів українців. Друге, це напевно те, що впродовж 2020 року ми ніколи не бачили такого об’єднання сили, енергії, ресурсів, ідей, думок навколо коронавірусної хвороби. Це дійсно такий цікавий приклад, коли ми бачимо, що навколо проблеми в нас мобілізуються ресурси, в нас мобілізуються люди, мобілізуються ідеї. І я впевнений, що в подальшомуМіністерство охорони здоров’я зможе виправдати ті очікування, які покладалися напочатку коронавірусної хвороби».

bottom of page