top of page

С

СТАЛІНСЬКЕ МЕТРО

Адреса: Жуків острів

«Сталінське метро» - підруслова залізниця в районі Києва. Два недобудовані залізничні тунелі , які мали забезпечити приховану  переправу військ та вантажів між берегами Дніпра.  Будівництво розпочали в 1938р. і перервали у вересні 1941 р. Планувалося під водою продублювати київські мости і пустити в двох напрямках потяги, авто і танки. Назва «сталінське метро» закріпилася для означення мегаломанського і безглуздого будівництва.

  • Нині збереглося три об’єкти південного і один північного переходів. Південна труба  - це видовищна, але складнодоступна конструкція, затоплений тунель, що знижується в бік Дніпра. На Оболонській набережній зберігся кесон північного тунелю.

  • Проектна глибина залягання тунелів під річкою сягала 32 м. Глибинні роботи велися в умовах стисненого повітря. Будівельники по 1,5 години до і після зміни адаптувалися в шлюз-барокамері, щоб уникнути кесонної хвороби.

  • Спорудження велося в умовах підвищеної секретності. Робітників ретельно перевіряли спецслужби. Кожен мав представити рекомендацію від двох членів партії.

- Друзі! На Жуковому острові збереглася споруда реабілітаційного центру для працівників. Прогулянка цими місцями – виклик вашому ентузіазму!

bottom of page